
![]() |
Az Európai Unió állam-, illetve kormányfői kivétel nélkül elkötelezték magukat az energiaunió megteremtése mellett - jelentette be csütörtök este, az uniós csúcstalálkozó első napirendi pontjának megtárgyalását követően Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Ez mennyire jó, vagy rossz számunkra azt nem lehet megjósolni, de egyet el tudunk képzelni, hogy a multi nacionális energia szolgáltatóknak jó. Egy következő lépés a globalizált világ megvalósításához amely a nemzetállami határok „elmosódását” és függetlenségük feladását jelenti az élet szinte minden területén. Nem hiába az energia ellátással kezdődik, hisz ez az ami az élet minden területét befolyásolja és a legegyszerűbb egy nemzet gazdaságát kézben tartani az energián keresztül, "így közeledik a szép új világ"
A lengyel politikus úgy vélte, hogy egy hatékony energiaunió alapvetően javíthatja az energiaellátás helyzetét Európában, olcsó, biztosított és fenntartható energiaellátást garantálva a tagországok, a vállalatok és az állampolgárok számára egyaránt.
Tusk úgy fogalmazott, hogy jó és kemény volt az első vita a témában.
A volt lengyel kormányfő videóüzenetében beszámolt arról, hogy a tagállami vezetők mind beleegyeztek abba is, hogy felgyorsítják a kapcsolódási pontok kiépítését, ami kulcsfontosságú a jól működő egységes piachoz. Emellett azt is minden állam- illetve kormányfő támogatta, hogy a gázpiacon nagyobb transzparencia jöjjön létre.
"Így beszállítóink nem élhetnek vissza helyzetükkel, hogy megsértsék az uniós jogot és rontsák energiabiztonságunkat" - húzta alá Donald Tusk.
A tagállamok vezetői által elfogadott úgynevezett zárónyilatkozat első helyen emeli ki, hogy fel kell gyorsítani az infrastruktúraépítést, amelyet a hatályos energiaszabályozás teljes és szigorú alkalmazása követ.
A dokumentum arra is kitér, amivel kapcsolatban diplomaták előre azt jelezték, hogy a legnagyobb vitát fogja kiváltani, a külső beszállítóktól származó gázszerződések átláthatóságára. A zárónyilatkozat szerint garantálni kell ezen megállapodások összhangját az uniós joggal, "erősíteni kell ezek átláthatóságát és az uniós energiaszabályozással való összhangját". Arról, hogy az államközi szerződések mellet a konkrét, vállalatok közötti megállapodások sorsa hogyan alakuljon, a szöveg mindössze azt mondja ki, hogy a kereskedelmi gázszállítási szerződéseknél az üzleti szempontból érzékeny adatok bizalmasságát garantálni kell.
A végleges szöveg is tartalmazza azt a passzust, hogy a tagállamok önkéntes alapon fontolóra vehetik a közös energiavásárlást.
Az Európai Tanács által elfogadott dokumentum hatékonyabb és rugalmas piaci szerkezet megteremtését is szorgalmazza, fokozottabb regionális együttműködéssel, a megújuló energiaforrások integrálásával, garantálva, hogy az állami a belső piac szabályaival összhangban avatkozik be a folyamatokba, valamint, hogy a tagállamok továbbra is maguk dönthetnek arról, hogy milyen forrásokból szeretnék kielégíteni energiaszükségletüket, persze egyeztetve az unióval.
.
Szék-helyek, mti
(A dölt betűs részek a szerző megjegyzései.)